Módosított M65 zubbony
Az amerikai M65 zubbony egyike azon katonai holmiknak, amelyek nemcsak hogy más hadseregekben is feltűntek, hanem divatcikké, illetve mindennapi ruhadarabbá váltak (és ebben Rambo apánknak is komoly szerepe volt, de számtalan más film révén is védjegyévé lett a veterán katonáknak). Én is próbát tettem az évek során a Sturm-féle, kivehető béléses “félcivil” változattal, illetve az osztrák haderőben rendszeresített, goretex-bélésű verzióval. Egyszerű, sokzsebes kialakításával alapvetően ma sincsen gond, de tény, hogy némi továbbgondolással lehet még fokozni a használhatóságát…
Két évvel ezelőtt, az Aliexpress kínálatát böngészve fogta meg a szememet egy termék (általában az “M65 Tactical Combat Jacket Windbreaker Outdoor Waterproof” keresőszavakkal meg lehet találni, elég sok bolt árusítja ott). A színválaszték igen széles: homokbarna, fekete, multicam, zöld, feketés terepminta és így tovább. A kínálatban általában egy béleletlen és egy bélelt verzió is található. Utóbbi egy polár béléssel rendelkezik. Az egyik eladónál érdeklődtem, szerintük az nem kivehető, viszont azóta találtam másutt olyat, ahol fennen hirdetik, hogy bizony az… Én a béleletlen verzióból rendeltem. A mellékelt táblázat alapján választottam méretet, és úgy látom, erre tényleg lehet hagyatkozni.
Érdemes leszögezni, hogy az Alin elérhető termékek egy része nem gagyi kategória. E zubbony esetében sem kellett csalódnom. Rögtön meglátszott, hogy a tervező valóban továbbgondolta az eredeti M65-öst a mai igények alapján, és megfelelő anyagminőséggel, illetve összeállítással meggyőző is lett az eredmény.
Kezdjük az anyaggal. A bevarrt címke nem teszi egyértelművé, hogy miféle, de valószínű, hogy valamilyen műszál, esetleg kevert pamut-műszál. Összhatásában a 80-90-es évek amerikai egyenruháihoz használt ripstophoz hasonlít. Egyáltalán nincs műanyag érzete, kimondottan kényelmes a viselése. Belül, a törzs körül, illetve az ujjban, nagyjából könyökmagasságig még egy puha hálós bélés található, amely szintén kellemes viseletet biztosít, és az izzadság elvezetését is segíti.
A rejtett gombolással ellátott mellső és mellső-alsó zsebek jól használhatók: itt brit módi szerint vékony pánttal és nem fonállal rögzítették a méretes gombokat. Ráadásul ezek kettős zsebek: a mellkasiak mögött van egy oldalról, cipzárral nyitható zseb, míg az alsóknál egy külső, nyitott kézmelegítő zseb. A zubbonyon belső zsebek egyáltalán nincsenek, bár ennyi külső zseb mellett, illetve a potenciálisan használt bélés miatt ez amúgy sem annyira fontos.
A cipzáras karzsebek jól néznek ki – hogy aztán a viselő mennyire használja ki őket, más kérdés, mert méretük és lapos kivitelük miatt nem sok minden fér ide (talán egy-két felvarró vagy egy laposabb tok). Rajtuk nagyon finom, elsőre poláranyagnak ható tépőzár, amiről eleinte elhinni is nehéz, hogy erre feltapasztható valami – pedig de.
A kámzsa integrált, nem levehető, viszont feltekerhető, és a mellékelt gomb, illetve egy kis pánt segítségével rögzíthető. Nem annyira elegáns, de célszerű megoldás. Maga a kapucni, ahogy a képeken is látható, kellően nagy, jól előrenyúlik, így ha éppen nincs sapkánk, vagy nem sildes sapkák viseltünk, akkor is nagyon hasznos. Ráadásul a külső peremén belül drótot helyeztek el (akárcsak a régi brit zubbonyon), így formáját jobban tartja.
A derék alatti szakaszon, két oldalt egy-egy függőleges cipzár húzódik. Ez lehetővé teszi, hogy könnyen elérjük nadrágzsebünk, esetleg a derékszíjunkra rögzített tokok tartalmát. A derékrészen, belül emellett egy belülről állítható gumis szűkítőpánt található.
További hasznos kiegészítés a bal oldali cipzáros mellzseb hátulján rejtőző, műanyag papuccsal kialakított nyílás, ahol fülhallgató kábelét tudjuk átvezetni, sőt, a gallér belső oldalán két további kis műanyag karom található ugyanezen célból.
Még egy kiegészítő szerepelt a gyári állapotú zubbonyon, ez a mellkason, a cipzár flepnijére felvarrt, felső végén tépőzárral zárható pánt. Ezt egyes hadseregekben felcsúsztatható rendfokozati jelzés rögzítésére használják. A képeken látható példányról eltávolítottam, ugyanis szerepet szántam neki a mandzsetta cseréje kapcsán (lásd mindjárt), de sajnos nem jött be az ötlet…
A mandzsetta véleményem szerint a zubbony egyetlen gyárilag igénytelen pontja. Ezen a manapság sajnos divatosnak nevezhető “öntépőzáras” gumipánt található egy, a kabát anyagából készített változat helyett. Ilyesmihez korábban, a Helikon-tex softshell dzsekijének továbbfejlesztett verziójánál volt már (bal)szerencsém, és nem örültem. A kisebbik gond, hogy a gumi általában előbb megadja magát, mint a hagyományos ruhaanyag (értsd: pár év alatt berepedezik); a nagyobbik, hogy a pánt alján megjelenített “tépőzár” nem tapad. Pontosabban olyan enyhén, hogy a legkisebb erőhatásra is enged. Szóval pont arra nem alkalmas, amire szánják. Ja, és a színe sem stimmel: egy homokbarna kabáton annyira nem néz ki jól a fekete.
A korábban említett mellkasi pánttal akartam megoldani a problémát, de sajnos nem jártam sikerrel, így kénytelen voltam Dénes barátom módszerét alkalmazni, aki a Helikon-Tex-féle dzsekin már javította ezt a hibát. Először egy éles szikével levágtam a pánt alsó felületéről a használhatatlan kis csápokat, majd fekete tépőzárat vettem elő, amire körülrajzoltam a pánt formáját. Ezt kivágtam, majd Pálma-Tex ragasztóval felragasztottam. Csipeszekkel rögzítettem, utána pár napra száradni hagytam. Nem lett szebb, de legalább működik.
A zubbony jól bevált a használatban. Anyagáról megerősíthetem, hogy vízálló, szélálló, és viselni is kényelmes. A zsebek jól átgondoltak. Mivel ez a béleletlen változat, összehajtogatva viszonylag kis méretű. Tavasztól őszig kimondottan jól használható, de megfelelő aláöltözéssel a kevésbé hideg téli napokon is alkalmazható.