2024. nov 11. B0zót
Gyorskioldós tartóhurok – egy egyszerű tábori rögzítőeszköz

Gyorskioldós tartóhurok – egy egyszerű tábori rögzítőeszköz

A természetjárás kapcsán mindig is nagyon tetszett az a praktikus gondolkodásmód, hogy a nálunk lévő korlátozott mennyiségű eszközzel hogyan lehet válaszokat adni a felmerülő problémákra. Például felszerelési tárgyak rögzítése terén egy darab zsinór és a megfelelő csomók ismerete kínál számos lehetőséget. Most ehhez kapcsolódva mutatok be egy sokrétűen alkalmazható megoldást, amit jobb híján, gyorskioldós tartóhuroknak neveztem el, de talán a pöckös tartóhurok név ugyanígy megállná a helyét.

Használata

Az egész rendszer bemutatásához néhány fotó is elég lenne, mert olyan egyszerű. Van egy darab zsinór, egyik végén egy állóhurokkal, valamint a zsinóron egy szabadon futó fapöcökkel. 

cordage_toggle_closeup.jpg

Ez az eszköz alkalmas polifoam vagy éppen pokróc, sátorlap, kabát feltekert állapotban való összetartására, vagy éppen a hátizsákhoz való rögzítésére. Gyakorlatilag egy gyorskötöző természetjáróknak.

rogzito_zsinor_k.jpg

A működési elv nagyon egyszerű. A pöcök felületén megtörve visszahajtott zsinór a hurokkal együtt egy önszorító rendszert képez. Azaz minél szorosabbra van húzva, annál jobban szorítja saját magát, így megakadályozva a kibomlást. Ez a gyakorlatban olyan anyagok rögzítésénél működik, amelyeknek van egy kis ruganyossága és a zsinór által alkotott hurkot belülről feszítik. 

Gyorskioldó jellege pedig abból fakad, hogy a fa pöcköt 90 fokkal elfordítva pillanat alatt “kigombolhatjuk”, kibonthatjuk a hurkot.

Az ötlet nem saját, a svájci svájcibicskás youtuber, Felix Immler egyik régebbi videójában láttam, és használom már magam is hosszabb ideje. Mivel a tömege elenyésző, így nem jelent plusz terhet, ha van néhány darab túrázáskor, vadkempingezéskor a hátizsákban. A zsinór színét az alapján is megválaszthatjuk, hogy rejteni vagy pont minél inkább láttatni akarjuk a rögzített eszközt, vagy magát a tartóhurkot. De egyfajta színkódként is működhet: a táskából elővéve egyből átlátjuk, hogy például a narancssárga a rövid, a barna a közepes, a zöld pedig a hosszú változat - feltéve, ha tudatosan így készítettük.

Elkészítése

A gyorskioldós tartóhurok valóban egy svájcibicskával készíthető el a legkönnyebben, különösen ha van rajta szúróár és fűrész. Jelen esetben én egy Victorinox RangerGrip 79-et alkalmaztam. A szúróár az éle miatt fúróként is kiválóan teljesít a pöcök kifúrásához, ráadásul épp azt a furatméretet biztosítja, amibe egy normál méretű ejtőernyőzsinór, azaz az 550-es paracord jól passzol. 

Alapanyagként egy már elszáradt mogyoróág-darabot használtam, de ehhez aztán tényleg bármilyen, nem korhadó fadarab alkalmas. Bár akár a bolti tipli is jó hozzá, szerintem egy természetes eredetű fadarab a faragás apró kis tökéletlenségeivel sokkal egyedibbé és természetközelibbé teszi. Ezen kívül természetesen szükség van paracordra, bár alapvetően bármilyen más zsinórral is működik a szerkezet. A kívánt hosszát mindenki magának lője be, de javaslom, hogy első körben egy 70–100 cm közti darabból induljunk ki, és számoljunk azzal, hogy a végső mérete a csomók miatt ennél kb. 10-12 cm-el rövidebb lesz. Ez általános célú használatra megfelelő hossz. A paracord mindkét végét fixáljuk öngyújtóval vagy egyéb hőforrással megolvasztva, hogy ne kezdjen kifoszlani. Szerencsére a csomók elhelyezkedése is segít ebben.

A készítés további részletei a képekhez tartozó szövegben olvashatóak.

További alkalmazási területek

A feltekert tárgyak egybetartásán túl alkalmas a MOLLE pántokhoz való rögzítésre, mint az alábbi képen a Rush24 hátizsákon. De működik ponyvafeszítő zsinórként vagy felszerelésakasztó eszközként is, aminek akkor látjuk hasznát, ha a hátizsákunkat inkább egy fáról lógatnánk le, minthogy a földön, a nedves talajon vagy nem kívánatos élőlények számára könnyen elérhető helyen hagyjuk.

Én nagyon praktikusnak találom ezt az eszközt. Percek alatt elkészíthető még kezdő természetjárók vagy szülői felügyelet mellett nagyobb gyerekek által is, csak ajánlani tudom kipróbálásra. A kedves olvasók tapasztalatait várom a kommentekben, vagy fotókkal együtt a Vadon szava blog facebook oldalán.

Szólj hozzá

tuning fűrész házilag hátizsák túlélés bicska takaró táborozás fafaragás victorinox zsinór bushcraft eszközkészítés svájcibicska bozótművesség DIY tartóeszköz hordfelszerelés késhasználat vadonlakó